Prirodzená vegetácia môže zabezpečiť dobrú ochranu zemných svahov a brehov vodných tokov proti erózii. Tá ale nie je často postačujúca na strmých svahoch (vrátane svahov s vystuženou zeminou, zemnými kotvami alebo kotevnými klincami) alebo v miestach dočasne zaplavených vodou, vystavených účinkom vĺn alebo prerušovanému, rýchlo sa pohybujúcemu prúdu (riečne brehy, pobrežia, priekopy, protipovodňové hrádze a prepadové priehradné hrádze).
Hlavným zdrojom plošnej a výmoľovej erózie u zemných svahov všetkých sklonov sú predovšetkým poruchy spôsobené stekajúcou vodou pri prívalových dažďoch. Ak množstvo zrážok prevýši infiltračnú schopnosť pôdy, dochádza k vzniku eróznych rýh a odplaveniu zeminy. Pri vodných tokoch dochádza k prúdovej eróziu, ku ktorej dochádza na dne toku alebo jeho brehoch.
Vhodným riešením vyššie popísaných problémov je - okrem iných protieróznych opatrení (zatrávňovacie tvárnice, obklad kamene či striekaný betón) - použitie protieróznych georohoží, sietí, geobuniek a/alebo priamo konštrukčné spevnenie svahu výstavbou gabiónov, popr. vystužených strmých svahov.
Georohože sú matracom podobné výrobky s trojrozmernou štruktúrou. Zvyčajne sa pokladajú na upravený svah, ukotvia sa a presypú zeminou. Pre použitie na exponovaných svahoch môžu byť doplnené výstužnou mriežkou.
Protierózne siete sa najčastejšie vyrábajú z kokosu alebo juty. Slúžia iba pre dočasnú protieróznu ochranu, kedy sa pokladajú a kotvia na povrchu bez presýpania zeminou.
Geobunky podobné včeliemu plástu, sa pokladajú na upravený strmý svah a zasypú zeminou alebo kamenivom.
Najnáročnejšie na realizáciu sú gabióny a konštrukčné spevnenie svahu.
Rozhodujúcimi faktormi pre výber vhodného typu trvalej protieróznej ochrany sú:
Protieróznegeorohože, siete a geobunky rieši iba povrchové spevnenie svahu. Preto nezvyšujú celkovú stabilitu svahu, ktorá musí byť - napr. u zosuvov svahov - vždy posúdená samostatne (bez ohľadu na typ protieróznej ochrany).
Trvalá protierózna ochrana brehov potoka | Oprava vymletých brehov potoka po povodniach | Ochrana brehov nádrže geobunkami |
zadarmo | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme sa vyjsť do terénu a riešiť problém na mieste.