Pri výstavbe komunikácií dochádza z rôznych dôvodov často k zosuvom svahov násypov, ktoré je potrebné následne sanovať. Možnosti stabilizácie porušených svahov možno rozdeliť podľa princípu realizácie do niekoľkých skupín. Jedná sa o úpravu tvaru svahu, odvodnenie svahu, ochranu svahu pred zvetrávaním aj eróziou, spevňovanie hornín, technické stabilizačné opatrenia.
Tradičné metódy sanácie zosuvov sú časovo náročné a ekologicky zaťažujúce, pretože vedú k vyťažení a odvozu zosunutej zeminy, ktorá sa následne nahradí vhodným materiálom. Dopravným zaťažením pri nahradení zosunutého materiálu dovezeným kamenivom vznikajú vysoké emisie CO2 a zároveň dochádza k predĺženiu doby sanácie zosuvu svahu.
Opätovné použitie zosunutej zeminy vystuženej geomrežami tak, aby pretínala šmykovú plochu zosuvu umožňuje, aby sa opravy vykonávali lacnejšie a s minimálnym narušením prevádzky. Použitie materiálov vyťažených na mieste znižuje potrebu drahého dovozu zásypového materiálu a platieb ako za kamenivo, tak za uloženie výkopovej zeminy na skládke.
Ak je svah zle odvodnený a dochádza k zachytávaniu vody napr. v trhlinách a k prenikaniu hlbšie do masívu, zhoršuje sa tým stabilita svahu. Na svahoch, kde sú zosuvné miesta zaťažované zvýšenou dotáciou podzemnej vody, sa zvýši stabilita svahu prevedením drenážnych vrstiev najčastejšie pomocou drenážnych geokompozitov.
Ak je na svahu problém so zrážkovou vodou, spevňuje sa povrch svahu (ako protierózna ochrana) najčastejšie pomocou dočasných alebo trvalých protieróznych georohoží.
Požiadavky na technické riešenie každého zosuvu svahu sú iné. Pri využití technológie vystuženej zeminy sa používajú najčastejšie tri spôsoby:
Sanácia zosuvu na I / 19 u Přibyslav | Sanácia zosuvu v Novom Strašecí | Sanácia zosuvu vo Strachujove |
zadarmo | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme sa vyjsť do terénu a riešiť problém na mieste.