Separáciou zemín je všeobecne myslené oddelenie dvoch vrstiev zemín rozdielnych vlastností. Jedná sa o najčastejšie funkciu, pre ktorú sú geosyntetické materiály používané. Štandardne sa oddelenie zemín používajú tkané či netkané geotextílie, ale pri požiadavke na výrobok zaisťujúci viac funkcií v konštrukcii možno zeminy oddeliť napr. Aj niektorými geomrežami alebo fóliami.
So separáciou zemín sa bežne stretávame aj pri jednoduchých aplikáciách v bežnom živote, napríklad pri oddelení piesku od zeminy v pieskoviskách. Základný princíp je vždy rovnaký, neželáme si premiešanie jednej vrstvy s vrstvou druhou. Premiešaním by došlo k znehodnoteniu vrstvy, od ktorej očakávame určitú funkciu.
Z hľadiska separačných (popr. filtračných) vlastností sa používajú predovšetkým výrobky vyrábané technológiou tkania (tkané geotextílie) alebo vpichovania (netkané geotextílie).
Základná výrobná surovina, technológia výroby a vlastný výrobný proces dávajú geotextiliám celú radu individuálnych vlastností, ktoré sú rôzne významné pre základné funkcie, ktoré geotextília v konštrukciách plní.
Z tohto dôvodu je nevyhnutné dôkladne definovať všetky okrajové podmienky a požiadavky, ktoré musia byť v konštrukcii dodržané tak, aby daný typ geotextílie plnil svoju funkciu po celú deklarovanú životnosť konštrukcie a nebola tým ovplyvnená jej spoľahlivosť a bezpečnosť.
Geotextília sa štandardne vyrába z polypropylénu alebo polyesteru. O vhodnosti použitia rozhoduje agresivita prostredia, kam je vkladaná. Ak geotextíliu pokladáme do prostredia s vyšším pH, napr. na vápennú stabilizáciu, je nutné voliť geotextíliu z polypropylénu, ktorá nie je náchylná na hydrolýzu.
Medzi základné mechanické vlastnosti geotextílií patrí pevnosť v ťahu, pretiahnutie pri maximálnom zaťažení (ťažnosť) a odolnosť proti pretrhnutiu (skúška CBR). Tu je smerodajná predovšetkým odolnosť proti pretrhnutiu, ktorá nám predurčuje typ zásypového materiálu, ktorým je možné na geotextíliu zasypať, aby nedošlo k jej poškodeniu resp. k narušeniu jej separačnej funkcie. Základná hydraulická vlastnosť geotextílie je priepustnosť vody kolmo k rovine výrobku, kedy geotextília musí byť schopná umožniť bezpečný priechod vody zeminovým súvrstvím.
Tkané geotextílie všeobecne dosahujú pri rovnakej plošnej hmotnosti lepších technických vlastností ako geotextílie netkané. Napr. pri požiadavke na dosiahnutie potrebnej odolnosti proti pretrhnutiu je potom nutné pri netkaných geotextíliách navrhnúť hrubšiu geotextíliu, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje cenu konštrukcie. Len u priepustnosti platí, že pre nižšiu plošnú hmotnosť dosahujú netkané geotextílie výrazne vyššiu priepustnosť kolmo k rovine geosyntetika než geotextílie tkané.
S narastajúcou plošnou hmotnosťou netkaných geotextílií a s ňou súvisiaca narastajúca hrúbka spôsobuje spravidla zníženie schopnosti prepúšťať vodu, až sa od určitej hodnoty plošnej hmotnosti stávajú priepustnejšie geotextílie tkané. Súčasne je vždy nutné zvážiť náchylnosť geotextílie ku kolmatácii, ktorá je pri netkaných geotextíliách výrazne vyššia ako u výrobkov tkaných.
Tkaná geotextília | |
Netkaná geotextília z polyprolylénu | |
Netkaná geotextília z recykovaného polyesteru |
Separácia pri zakladaní bytových domov | Separácia pri stabilizácii komunikácie v Ledči nad Sázavou | Separácia pod miestnou komunikáciou v Letovicích |
zadarmo | +420 548 218 901 |
technikageomat..eu |
Nebojíme sa vyjsť do terénu a riešiť problém na mieste.