Od apríla roku 2011 je možné v Českej republike budovať oporné múry z vystuženej zeminy pomocou nového systému Tensartech Mesa. Tento systém existuje v dvoch modifikáciách a to ako Mesa Standard a Mesa Ashford.
Skladá sa z drobných štiepaných betónových tvaroviek. Líniový konektor umožňuje výstavbu v dvoch sklonoch 90 ° (Mesa Standard a Mesa Ashford) a 85 ° (iba Mesa Standard). Líc v miernom záklone sa používa predovšetkým z psychologických dôvodov, kedy mierne zaklonená plocha u vysokých múrov pôsobí opticky "bezpečnejšie" ako zvislý líc.
Základná myšlienka systémov Tensartech je založená na vytvorení takej konštrukcie, kde jednotlivé elementy navzájom spolupôsobia. Bezchybnú funkciu jednotlivých elementov je dôležité dodržať po celú dobu životnosti, ktorá je napr. dopravných stavieb požadovaná spravidla na 120 rokov. Dlhoročný vývoj v oblasti oporných systémov z vystuženej zeminy umožňuje aplikovať nové typy konštrukcií s variabilitou líca tak, aby vyhovovali nárokom stavebnej praxe s dôrazom na kvalitu, vzhľad, cenu a pod.
POPIS SYSTÉMU TENSARTECH MESA
Systém Mesa je podobný systému TW1. Skladá sa z drobných štiepaných betónových tvaroviek. Líniový konektor umožňuje výstavbu v dvoch sklonoch 90 ° (Mesa Standard a Mesa Ashford) a 85 ° (iba Mesa Standard). Líc v miernom záklone sa používa predovšetkým z psychologických dôvodov, kedy mierne zaklonená plocha vysokých múrov pôsobí opticky "bezpečnejšie" ako zvislý líc.
Konektor špeciálne vyrábaný pre systémy Mesa prešiel celou radou testovaní a okrem kvalitného spoja prináša ešte jedno veľmi praktické hľadisko. Prvýkrát je použitý systém ukotvenia geomreže do drážky tvarovky resp. prvýkrát sa geomreža na konektor nenavlieka, ale vkladá sa pod neho a zatĺka do drážky. Tento jednoduchý princíp zaisťuje okamžité napnutie geomreže v mieste styku dvoch tvaroviek. Týmto spôsobom je vytvorené trvalé prepojenie geomreže s betónovou tvarovkou a vytvorenie tzv. aktívneho spoja.
FUNKČNÉ PRVKY SYSTÉMU A ICH INTERAKCIA
Systémy Mesa Standard a Mesa Ashford sú založené na trvalom spolupôsobení štyroch elementov. Každý element má svoju špecifickú funkciu:
- betónové tvarovky - lícový prvok bráni vysýpaniu zeminy a vytvára estetickú tvár konštrukcie
- monolitické geomreže Tensar - zachytávajú ťahové sily v násype
- líniový konektor - spája geomreže a tvarovky bez vzniku oslabených miest
- zemina zásypu - jej šmykové parametre ovplyvňujú dimenzie konštrukcie
Vzájomná interakcia elementov zaručuje fungovanie konštrukcie. Jedná sa o interakciu medzi tvarovkou a geomrežou, kde konektor nasunutý na koniec geomreže a uložený do šmykového ozubenia v tvarovke zaručuje plnohodnotný spoj oboch elementov po celú dobu životnosti konštrukcie. Interakciu geomreže so zeminou významne ovplyvňuje geometriu rebier geomreže a celkové optimálne prepojenie bráni ušmyknutiu príp. vytrhnutiu geomreže. Dôležitá je aj interakcia medzi zásypom a tvarovkou. Prevedenie drenážneho komína za rubom tvaroviek umožňuje odvedenie vody, ktorá zvyčajne vymýva jemnú frakciu zásypu cez škáry tvaroviek a môže pri chybnom vykonaní narušiť konštrukciu v zimných mesiacoch.
Pri konvenčných spôsobov výstavby oporných konštrukcií akými sú železobetónové múry je tvarovanie do oblúkov realizovateľné len za predpokladu použitia zložitého spôsobu debnenia. Systémy Mesa sa stavajú metódou suchého murovania, kedy skosené hrany na bokoch tvaroviek umožňujú vytvárať smerové oblúky. Minimálny polomer konvexného / vypuklého oblúka je 1,5 m. Zloženým oblúkom môžeme napríklad vytvoriť "slučku", ktorou môžeme obísť strom, ktorý by nám inak vytvoril prekážku a musel by byť odstránený.
Mesa Standard
Táto modifikácia je budovaná z tvaroviek štandard, kedy je možné vytvárať konštrukcie v sklone 90 ° alebo 85 ° od vodorovnej. Tvarovka má štiepaný povrch a skladá sa na väzbu. Prepojenie v jednotlivých radoch je realizované konektorom, kedy tento vytvára pevnú zarážku, ktorá bráni zmene geometrie líca pri hutnení zásypu.
Mesa Ashford
Na rozdiel od predchádzajúcej modifikácie kombinuje táto tri typy tvaroviek v rôznych veľkostiach -standard, medium, tall, ktoré umožňujú vystavať líc v niekoľkých skladbách vždy v sklone 90 °. Skladby a farebné varianty tvaroviek sú výzvou pre architektov, ktorí môžu navrhovať zaujímavejšie konštrukcie.
Ukážky skladieb modifikácie Ashford (čísla ukazujú počet tvaroviek štandard-medium-tall):
TECHNOLOGICKÉ SÚVISLOSTI
Ukončenie múru zo systému Tensartech Mesa je možné v jeho korune vykonať vo viacerých variáciách. Jednou z variant je nalepenie zákrytového prvku priamo na posledný rad tvaroviek mrazuvzdorným lepidlom. V prípade nutnosti osadenia zvodidla priamo v korune múru je nutné navrhnúť železobetónovou rímsu, na ktorú bude zvodidlo osadené. Železobetónová rímsa môže byť prefabrikovaná alebo monolitická a musí byť navrhnutá tak, aby vyhovela na preklopenie a posunutie v základovej škáre v prípade nárazu vozidla. Ak je možné zvodidlo osadiť vo väčšej vzdialenosti od koruny múru, tak je možné stĺpiky baraniť priamo do vystuženého bloku
PREČO VOLIŤ SYSTÉM TENSARTECH MESA?
Systémy Tensartech Mesa a Mesa Ashford prináša do stavebnej praxe rad výhod:
- rýchlosť výstavby - pri správnej koordinácii na stavenisku je možné dosahovať zaujímavých výkonov
- nižšie náklady na výstavbu - pri porovnaní vystužených konštrukcií s konvenčnými metódami akými sú železobetónové steny alebo gabiónové múry dôjdeme k záveru, že finančná úspora na objekte môže dosahovať až 50%. V konkrétnych prípadoch, keď oporné konštrukcie tvoria výraznú položku z ceny celej akcie, sa môže stať, že zdanlivo ekonomicky neúnosné stavebné dielo sa nám razom stane pre investora finančne dostupné a zaujímavé. Tento prístup je nutné mať na zreteli vždy a zvlášť v dnešnej ťažkej dobe
- certifikácia systému ako celku
- životnosť konštrukcie minimálne 120 rokov